Ana Sayfa Kira Öder Gibi Dar ve Orta Gelirli Aileler Nasıl Ev Sahibi Olabilir

Dar ve Orta Gelirli Aileler Nasıl Ev Sahibi Olabilir

Ülke olarak çok sıkıntılı bir dönemden geçiyoruz. Pek çok vatandaş gerek işsizlikle gerek zamlarla gerekse kiralarla mücadele etmeye çalışıyor. Fakat ev sahibi olmak zengin ya da fakir fark etmeksizin herkesin hayalidir. Her gelir grubundan kişi, kendi bütçelerine göre ev sahibi olmanın planlarını yapıyor. Fakat bankaların kredi faiz oranları oldukça yüksek ve zaten bankalardan kredi almak da çok zor. Vatandaş senetle ev alma yollarını araştırıyor.

Faizsiz ev satın almanın yollarını bulsa bu seferde peşinat ödemesi gerekiyor. Peşinatsız ev almak istese bu seferde bambaşka bir sorun boy gösteriyor. Bunun yanı sıra gayrimenkul sektörü hızla büyüyor fakat, satışlar gerçekleşmiyor. Çünkü işin açığı vatandaş geçim sıkıntısı çekiyor. Alt ve orta gelir grubu mevcut fiyatlara ulaşmakta zorluk yaşıyor. Bu süreçte ise ev almak bir hayal olurken, lüks konut sayısı hızla artıyor.

TOKİ ve Emlak GYO Projeleri

TOKİ ve Emlak GYO hemen hemen her şehirde dar gelirli ailelere yönelik projelere imza atıyor. Bu projelerden kira öder gibi ev sahibi olabilmek için birtakım şartları yerine getiriyor olmanız gerek. Başvuru şartları;

  • C. Vatandaşı olmak
  • Projenin yer aldığı il ya da ilçede 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olmak. (Projenin bulunduğu il nüfusuna kayıtlı olmak)
  • TOKİ’den daha önce ev almış olmamak,
  • 25 yaşını doldurmuş olmak,
  • Aylık ev halkı gelirinin, en fazla net 4.500 TL olması gibi koşulların yanı sıra,
  • Dul ve yetimlere, şehit ailelerine, gazilere öncelik tanınmakta ve pek çok şarttan muaf tutulmaktadır.

TOKİ ve Emlak GYO’nun kura çekimine katılmanız gerekmektedir. Çıkma ihtimali çok yüksek olmasa bile kiradan kurtulmak için mutlaka çekilişlere katılabilirsiniz.

Konut Kredileri

Dar gelirli kimselerin ev sahibi olabilmesi için diğer bir seçenek de yüksek faiz oranlı olsalar dahi konut kredisi kullanmaktır. Fakat bu krediyi kullanabilmek için %25 peşinat ödemeniz şarttır. Taksitle ev alma yöntemleri arasında yer alan konut kredisini alabilmek için diğer bir şart ise düzenli gelirinizin olması ve kredi notunuzun yüksek olmasıdır. Faizsiz ev almak istiyorsanız, bankalardan uzak durmalı ya da düşük faiz oranları ile Katılım bankalarından konut kredisi çekmenin yollarını araştırmalısınız.