Ana Sayfa Ev Kredisi Bankadan Satılan Ev Nasıl Alınır?

Bankadan Satılan Ev Nasıl Alınır?

Kamu bankaları ve özel bankaların elinde icralık konut stokları bulunmaktadır. Bu stokları eritmek isteyen bankalar vatandaşlara ucuz daire satışı yapmaktadır. Bankalar ipotekli evlerin satışını yaparken genellikle kredi vermemektedir. Bazı bankalar ise ipotekli ev satışını yaparken ipotekli kredi hizmetleri de vermektedir. Bankalar bu tür evlerin satışı için düşük faizli kredi kampanyaları yapmaktadır. Bankalar ellerinde olan ipotekli konutların satışı ile ilgili internet sitelerinden ilan vermektedir.

Bankaların ilan sistemi dışında devletin ilan sitesinde de kurum harici satış ilanları. Bu alandan tüm bankalarda satış halinde bulunan ev ve iş yeri ilanlarına ulaşılabilmektedir. Satılan ipotekli evler piyasa değerinin altındadır. Evlerin satışı düzenlenen icra ihaleleri ile yapılmaktadır. Bu ihale sistemlerinde açık arttırma yöntemleri uygulanmaktadır. Yapılan ihalelerde evler için en yüksek teklifi verenlere ipotekli evlerin satışı gerçekleştirilmektedir. İcralık ev, icralık araba ve icralık arsaların satışı bu şekillerde yapılmaktadır.

Bankadan Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nedir?

Bankaların satışını yaptığı üzerine ipotek konulan evlerin satın alınması sürecinde dikkat edilmesi gerekenler vardır. Satışı yapılan icralık konutun hukuki süreci devam eden itirazının olup olmadığı araştırılmalıdır. Satılan evin tapusu dikkatli bir şekilde incelenmelidir. İhale sürecinde teklif verilirken daha önce benzer daireler için verilen fiyatların araştırılması gerekmektedir. Evlere değerinden fazla teklif vermemek için gerekli incelemeler yapılmalıdır.

Satışı yapılan evin ihale sürecinde bir haksızlık olduğunu düşünen diğer katılımcılar ihalenin feshiyle ilgili hukuki haklara sahiptir. İhalenin iptali için dava açılabilmektedir. Eğer iptal davası açılır ve kabul edilirse evi ihalede satın alan kişinin ödediği masraflar geri ödenmeyecektir. Ayrıca banka ipotek altındaki evin satışını yaparken ücreti tek seferde tahsil etmektedir.

Bankadan Satılan Ev Detayları

Bankalar çeşitli sebeplerden dolayı icralık olan evleri kendi üzerine devralmaktadır. Devralınan bu evlerin açık arttırma sistemiyle satışı yapılmaktadır. Piyasadaki fiyatlardan uygun olan bu evleri satın almak isteyen kişiler ihaleye giriş yapmaktadır. İcralık evin satışını yapacak banka, çeşitli avantajlar ve indirimler uygulayabilmektedir.