Ana Sayfa Kira Öder Gibi Asgari ücretlilerin ev için adresi TOKİ

Asgari ücretlilerin ev için adresi TOKİ

Barınma, insanların en temel ihtiyaçları arasındadır. İnsanoğlu için barınma diğer canlılara göre daha büyük önem arz etmektedir. Bazı insanlar barınma ihtiyacını bir müddet kirada oturarak karşılamaktadır. Belli bir süre sonra kiracılar kiradan kurtulmak ve kendi evlerine geçmek isterler. kiracı ev sahibi olmak için çeşitli yollar araştırır. Çünkü her ay maaşının büyük bir kısmını yatırım manası olmayan bir şeye vermek insanlara zor gelmektedir.

Kira ödemekten yorulanlar senetle ev almak veya daha farklı yollara başvurmaktadır. Bankalardan konut kredisi almak farklı bir seçenek olarak kiracıların önüne çıkmaktadır. Bir dönem insanların ev sahibi olmak için çok fazla kullandıkları krediler günümüzde ekonomik olarak zorlayıcıdır. Konut kredisi faiz oranları ile birlikte ev fiyatlarının yükselmesi insanları konut kredisinden uzaklaştırmaktadır.

TOKİ ile Ev Sahibi Olmak

Başbakanlığa ait Toplu Konut İdaresi tarafından yapılan toplu konutlar Kredisiz ev almak isteyenler için güzel bir çözüm yoludur. Eskiden birkaç ilde yapılan toplu konutlar günümüzde nerdeyse ülkemizin bütün illerinde yapılmaktadır. Son dönemde 32 ilde toplam 5 bin 439 konut yapıldığı ve satışa sunulduğu bilinmektedir. Konut fiyatları projedeki evlerin büyüklüğüne göre değişmektedir.

Ön şartsız, kurasız ve başvuru önceliğine göre satılan TOKİ konutları faizsiz kira öder gibi ödeme fırsatına sahiptir. Konutlardan almak isteyenler son başvuru tarihine kadar belirtilen bankalara müracaat etmelidir. Evlerin fiyatının yüzde 25 kadarlık bir oranı peşinat olarak talep edilmektedir. Mülklerin fiyatları benzerlerine göre daha uygun olduğundan dolayı yüzde 25 peşinat vatandaşları zorlamamaktadır.

 TOKİ’den Ev Sahibi Olmanın Koşulları

Günümüzde insanlar taksitle araba ve ev almayı daha uygun bulmaktadır. Bunun nedeni ekonomik şartlardan dolayı birikim yapmanın zor olmasıdır. Evin bütün parasını biriktirinceye kadar taksit taksit ödeyerek kendi evinde oturmak daha mantıklı gelmektedir. TOKİ konutlarının insanlara makul gelmesinin nedenleri arasında uygun fiyatlı olmasının yanı sıra ödemelerin konuta geçtikten sonra başlamasıdır.

Hiç konutu olmayan kişilerin başvurabildiği TOKİ konutları peşinatsız ev statüsüne girmese de faizsiz olması büyük bir avantaj sağlamaktadır. Toplu konuttan ev alma şartları;

  • TOKİ’den konut satın almamış olmak
  • Daha önce konut kredisi kullanmamış olmak
  • 18 yaşını doldurmuş olmak
  • Konutların fiyatına ve niteliğine göre yüzde 10, 20 veya 25’lik peşinatı ödemek