Ana Sayfa Kira Öder Gibi Artık Senin De Bir Evin Olsun

Artık Senin De Bir Evin Olsun

Kiralık evde oturan kişilerin gelecek planlarının içinde mutlaka ev sahibi olup, kendi evinde kira ödemeden hayatını sürdürmek vardır. ‘Kirayı ödeyeceğime aldığım evin taksitlerini öderim kendi evimde otururum’ düşüncesiyle kiracılar kira öder gibi ödemelerle ev alıp, kendi evlerinde rahat bir yaşam için araştırma yaparlar.

Banka konut kredisi ile ev alınacaksa evin ekspertiz değerinin %75 i yada %80 i kadar kredi kullanılabilir. (Bankaların kredi verme şartlarına göre) Bu durumda evin satın alınacak fiyatının krediden arta kalan tutarı karşılamak ev alacak kiracıları zorlamaktadır. Birikmiş parası bulunmayan kiracılar için banka konut kredisi ile ev sahibi olmak için kullanılacak bir yöntem değildir. Ayrıca bankadan kullanılan konut kredilerinde alınan kredi geri ödemesinde faiz uygulandığı için faizsiz ev sahibi olmak isteyenler finansman için bankalardan destek almazlar.

Banka Kredisi Dışında Ev Alma Finansmanı

Birikmiş parası olmayan kiradan kurtulmak ve kendi evinde yaşamını sürdürmek isteyen kişiler için farklı finansman desteği sağlayan yöntemler vardır. Ev finansman şirketleri kredisiz ev almak isteyenlerin taleplerini karşılamakta, ev sahibi olmalarını sağlamaktadır. Peşinatsız ev almanın mümkün olabileceğini gösteren bu ev finansman sisteminde farklı finansman paketleri vardır. Ev finansman sistemi içinde çekiliş sistemi taksitle ev al düşüncesiyle ev alacak kişilerin daha çok tercih ettiği bir sistemdir. Çekiliş sisteminde, ev alıp kendi evinde oturmak isteyenlerin oluşturduğu grup, her ay taksit ödemesi yaparlar. Her ay çekiliş yapılır ve çekilişten çıkan kişi ev sahibi olur. Çekiliş grubundaki herkes böylece ev sahibi olur. Çekiliş sistemi Taksitle ev alma sisteminde kendi evinde oturmak isteyenler için bir umut olmuştur.

Senetle Ev Sahibi Olunabilir mi?

İnşaat şirketlerinin yaptıkları inşaat projelerindeki konutların satışını arttırmak için, ödeme seçeneklerinde senetle ev satışı da bulunmaktadır. Kendi evinde oturmak isteyen kiracıya ev satabilmek için senetle aylık yada belli dönemlerde yapılacak ödemelerle anlaşma yapılır. Tabii ki inşaat şirketleri bu şekilde satışı yaparken evi alacak kişinin senetleri ödeyip ödeyemeyeceği konusunda araştırma yapar, bazı inşaat şirketleri senetlerin ödemesi bitene kadar satılan evin tapusuna ipotek şerhi koyup ödeme aksaması konusunda kendini garantiye alır.