Ana Sayfa Taksitle Ev Apartman Giderleri Kiracıya Mı Ev Sahibine Mi Aittir?

Apartman Giderleri Kiracıya Mı Ev Sahibine Mi Aittir?

Bir apartmanda kiracı olarak oturuyorsanız ödemeler kira ile bitmez. Özellikle yeni taşındıysanız abonelik ücretleri, yan ödemeler, apartman giderleri yüklüce bir meblağ oluşturur. Bular da kiracıya ev sahibi olma yolunda girişimlerde bulunmaya yönlendirir. Bir de ev sahibi ile anlaşmazlıklar yaşanıyorsa… Son yıllarda oldukça revaçta olan kolay ev alma yollarından birini araştırmanın tam zamanı olabilir.

Günümüzde ev sahibi olmak için birçok avantajlı seçenek olsa da işler evi almakla bitmiyor. Ev bir site içindeyse site aidatları, apartman giderleri, demirbaşlar, onarım masrafları sıralanıp gider. Kiracı kirayı ödeyecek mi, evi özenli kullanacak mı, vaktinde çıkacak mı, birçok soru sıralanır. Bu gibi konularda sorun yaşanmaması için ayrıntılı bir kira sözleşmesi düzenlenmesinde fayda vardır.

Apartmanın Hangi Giderleri Kiracıya Aittir?

Birikimlerinizi değerlendirmek veya yatırım yapmak için taksitle ev almak ve kiraya vermek istiyorsunuz. Bu durumda hangi giderleri ev sahibi öder şeklinde bir soru aklınıza gelebilir, ana yapıya ait masraflar ev sahibine aittir. Apartmanlarda günlük hizmet kapsamına giren giderler kiracıya aittir. Bunlar kapıcı, güvenlik, bahçıvan gibi hizmetler ve ortak kullanımı olan elektrik, su gibi masraflardır.

Geleceğe dönük bir yatırım için senetle ev alama yolunu seçtiyseniz bir de apartman giderlerini ödemek istemezsiniz. Kira kontratında ortak giderlerin kiracıya ait olduğu belirtmeyi ihmal etmeyin. Bu durumda kapıcı, ortak kullanımdaki elektrik ve su gibi giderler kiracıdan tahsis edilir. Apartmanın boyanması, mantolama, çatı tamiratı gibi ana yapıya ait giderler ev sahibine aittir.

Kiracı Apartman Aidatını Ödemezse Hangi Yollara Başvurulur?

Son yıllarda gayrimenkul oldukça kazançlı bir yatırım oldu. Bu da ev almak isteyenlerin sayısında artış sağladı. Aldığınız evde kendiniz oturmayacak, kiraya verecekseniz, kafanız rahat olsun istiyorsanız mutlaka ayrıntılı bir kira sözleşmesi hazırlamalısınız. Kira sözleşmesinde ortak giderlerin kiracıya ait olduğunu belirtmelisiniz. Sitelerde veya apartmanlarda oturanlar ortak giderlerin kat sahibine veya kiracıya ait olduğunu bilirler.

Kiracı kendine ait ödemeleri yapmazsa yükümlülük ev sahibine aktarılır. Site veya apartman yönetimi tarafından kiracıya ihtarname gönderilir. Kiracı borçlarını ödemezse yönetim ev sahibine ihtarname gönderir. Belirlenen süre içinde %5 gecikme faizi ile birlikte ödeme yapılmazsa yönetim, Sulh Hukuk Mahkemesi’nde dava açar.