Kirada oturmak sıkıntılı ve yıpratıcı bir süreçtir. Ve pek çok insan bu süreçten kısa sürede kurtulabilmek için ev sahibi olmaya çalışmaktadır. Herhangi bir birikimi olmayan kiracılar ise ev hayaline kavuşabilmek için, bankalardaki faizsiz ev alma yöntemleri üzerine eğilmektedir.

Günümüzde ev fiyatlarına bakıldığında peşin olarak ev almanın biraz zor olduğunu görmekteyiz. Ancak uzun yıllar çalışıp gelirini biriktiren, gelir durumu yüksek olan veya miras kalan kişiler istediği evi peşin olarak alabilmektedir.

Herkes bir evinin olmasını ve içinde yaşamak ister. Ancak nakit para biriktirmek ve kredisiz ev sahibi olmak pek de kolay değildir. Kredi imkanı sunan bankalarda faiz oranlarının yüksek olması ev alma konusunda insanları tamamen karamsarlığa düşürmektedir.

Kira derdinden bıkmış ve taşınma sorununu ortadan kaldırmak isteyenlere bankalar konut kredisi vermektedir. Kiracıya ev kredisi veren bankalar belli şartların yerine getirilmesini talep etmektedir. İlk başta kredi çekmek isteyen kişinin kredi notunun yüksek olması ve düzenli bir gelirinin olması şarttır.

Ev sahibi olmak isteyen birçok insan kredi kullanmak zorunda, ancak piyasa koşulları nedeniyle faiz oldukça yüksektir. Dolayısıyla kullanılacak kredi miktarının büyüklüğü ve vadesinin uzatılmak istenmesi geri ödenecek meblağın yükselmesine yol açtığından insanlar daha uygun yollara yönelmekte.

Her geçen gün zorlaşan hayat şartları ev sahibi olma yollarını zorlamaktadır. Ancak kredisiz ev satışı yapan kurumlar talep eden müşterilerine kira öder gibi ev sahibi olma fırsatı sunmaktadır. Normalde bankadan çekilen kredi ödeme planı hazırlanırken kredi miktarı, faiz oranları ve aylık ödeme düzenine göre belli bir tablo ortaya çıkmaktadır.