Ana Sayfa Ev Kredisi 2020 TOKİ Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Neler?

2020 TOKİ Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Neler?

Elbette ki konut sahibi olmak isteyenler açısından TOKİ evler oldukça güzel bir seçenek olarak tanımlanmaktadır.

Toki Başvuruları için Gerekli Evraklar Neler?

Ev sahibi olmak isteyen vatandaşlara avantajlı fırsatlar sunan ve birçok kişiyi ev sahibi yapan TOKİ, Türkiye’nin birçok ilinde çeşitli konut projeleriyle hizmet vermektedir. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından sunulan konutlar birçok il ve ilçede bulunmaktadır. Bu konutlara yurt genelinde birçok vatandaş talep göstermektedir. Çeşitli özelliklerde olan TOKİ evleri orta gelirli ve dar gelirli aileler için oldukça avantajlı olarak görülmektedir. Evlerin güzelliğinin yanında uygun ödeme fırsatları da diğer avantajlı noktalar arasındadır.

Toplu Konut İdaresi’nin sunduğu konut projeleri ile ev sahibi olmak isteyen kişiler için bazı TOKİ başvuru şartları mevcuttur. Başvuru şartları; alt gelir gruplarına ve emeklilere göre değişiklik göstermektedir. Aynı zamanda TOKİ konutlarından yararlanabilecek engelliler ve şehit yakınları gibi ek hakka sahip olan gruplar da vardır. Emekliler ve alt gelir grupları için TC vatandaşlığı şartı vardır. Projelere başvuracak kişilerin istenilen ilde 1 yıl veya daha fazla süreyle ikamet ettiğini belgelemesi gerekmektedir. TOKİ başvuru şartlarını karşılayan kişilerden çeşitli belgeler istenmektedir.

TOKİ Başvurusu İçin İstenilen Belgeler

Ev sahibi olmak isteyen vatandaşların sık olarak tercih ettiği TOKİ, ülkenin birçok yerinde konut hizmetleri sunmaktadır. İllerin çeşitli alanlarına yapılan konutların belirli şartlarla vatandaşlara satışı yapılmaktadır. Uygun ödeme şartlarıyla ve TOKİ kura sistemi ile ev sahibi yapılan vatandaşlar TOKİ hizmetlerinden memnun kalmaktadır. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı ev sahibi olmak isteyen vatandaşlardan çeşitli şartlar ve belgeler istemektedir.

Gerekli olan belgeler arasında başvuru yapacak kişilerin kimlik fotokopisi bulunmaktadır. 25 yaş ve üzeri gerekli şartları karşılayan vatandaşlar kimlik fotokopileri ile başvuruda bulunabilmektedir. Şehit yakınları, gaziler ve emeklilerin ise durumlarına belgeleyen evraklar ile başvurması gerekmektedir. Engelli vatandaşlardan ise engelli raporu istenmektedir. Gerekli evrakları tamamlayan kişiler TOKİ çekiliş sistemlerine katılım sağlayabilir.

TOKİ Konut Çekilişi Nedir?

TOKİ konut satışlarını çeşitli süreçlerde gerçekleştirmektedir. Satış yapılan evler çekilişli kura sistemi ile ev sahiplerine teslim edilmektedir. Kuralarda öncelik sahibi olan şehit yakınları, engelliler ve gaziler kura beklemeden ev sahibi olabilmektedir. Emekli vatandaşlara ise tüm konutlardan yüzde 25 oranda yer ayrılacaktır. TOKİ sonuçları belirlenen tarihlerde kurum tarafından açıklanacaktır.