Ana Sayfa Ev Kredisi 2020 TOKİ Başvuru İçin Gerekli Evraklar

2020 TOKİ Başvuru İçin Gerekli Evraklar

TOKİ toplu ve sosyal konut projesi kapsamında ev sahibi olmak isteyen ve şartları tamamlayan kişilerin 4 farklı kategori içerisinde yer alması ile başvuru yapabilme hakkı bulunmaktadır. Toki evleri kategorileri arasında Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimlerinin bulunduğu 1. Kategori yer almaktadır. En az %40 Engelli Vatandaşların bulunduğu 2. Kategori vardır. Sadece Emekli aldığı 4. Kategori bulunmaktadır.

Ev Sahibi Olabilmek Adına Gereken Evraklar Nelerdir?

Başvuru için gereken kimlik fotokopisi, emekli olduğuna dair alınmakta olan belgeler, engelli olduğuna dair kanıtlayıcı belgelerin tamamlanmasının ardından, taksitle ev sahibi kolaylığına ulaşmak isteyenlerin toki başvuru aşamasına girme hakları bulunmaktadır. Başvurular evin yer aldığı il ve ilçede yer alan Halkbank ve Ziraat Bankası şubelerine giderek yapılmaktadır. Bu aşamada Gayrimenkul Satış Sözleşmesi imzalanır ve başvuru için gerekenler yerine getirilerek Toki kura için isim yazdırılır. Bu onay aşamasının ardından konut bedelinin %10’u kadarı peşinat olarak alınmaktadır. Bu peşinat bedelinin binde 5’i ise banka tarafından komisyon olarak kesilmekte aynı zamanda banka komisyonundan da %5 kadarı vergi olarak alınmaktadır.

Bu sıradaki tüm bedellerin taksitlendirilmesinin ardından, başvuruda bulunan kişilerin ceza almadan vazgeçmeleri için 14 günlük bir süre hakları bulunmaktadır. Ocak ve Temmuz ayları içerisinde de borç tutarı ve aylık taksitler her yıl memur maaş artışlarına göre de zamlanarak tekrar tekrar hesaplanmaktadır.

Tüm Koşulların Tamamlanmasının Ardından Ev Sahibi Olmaya Ramak Kalıyor

Ev sahibi olmak isteyenlerin veya yatırım amacı ile çekiliş için adını yazdıran katılımcılarının başvuru süreçlerini tamamlamalarının ardından Toki çekiliş süreci için isimler yazdırılarak heyecanlı bir bekleyiş kapıları, başvuru sahipleri tarafından açılmaktadır. Tamamlanan çekilişlerin ardından da Toki sonuçları ile ev sahiplerinin kullanımı için ya da kiraya verebilmesi için hazır hale getirilmektedir. Toki’nin sunmuş olduğu bu konut sahiplenme olanağı ile hem depreme dayanıklı konut sahibi olunmakta hem de daha düzenli bir kent planlamasına katkıları bulunmaktadır. Projelerinde mahalle tarzı sosyal konutların yapılması asıl amaçlar arasında yer almaktadır.