Ana Sayfa Ev Kredisi 2019 Toki Başvuru Nasıl Yapılır?

2019 Toki Başvuru Nasıl Yapılır?

Toki başvurusu yapabilmek için öncelikle gerekli ve istenen şartlara sahip olmak gerekir. Başvuru yapacak kişinin ilk olarak TC vatandaşı olması gerekir. Bu şart olmazsa olmaz ilk şarttır. Sonrasında başvuru yapacak kişinin üzerine kayıtlı herhangi bir kat mülkiyetinin ya da müstakil konutunun olmaması gerekir. Sahip olunan hisseli gayrimenkuller bu şarta dahil değildir. Başvuru yapacak kişinin yanında eşinin ya da velayetinin kendisinde bulunduğu çocuklarının adına da herhangi kayıtlı bir kat veya müstakil konut bulunmamalıdır.

Başvuru yapacak kişi 25 yaşını doldurmak zorundadır. Başvuru yapacak kişinin daha önceden toki projesine katılıp konut almaması gerekmektedir. Başvuruda bulunacak kişinin hane gelirinin belirlenen miktarın üzerinde olmaması gerekir. Emekli ise başvuru yapacak kişi bunu belgelemelidir. Bu şartların ise bazı istisnaları vardır ki bu istisnai durumlarda çekiliş ve kuralarda öncelik tanınmaktadır. İşe bütün bu şartlara sahip olanlar toki evleri başvurusunda bulunabilir.

2019 Toki Kura Çekilişi

İstenen şartları yerine getiren herkes başvuru yaptıktan sonra kura çekilişine katılabilir. Toki kura çekilişi belli kurallar dâhilinde gerçekleştirilmektedir. Öncelikle başvuran kişiler durumlarına göre kategorilere ayrılır. Dul veya yetim olanlar, vazife malulü olanlar ve şehit aileleri kuraya dâhil edilemezler. Sadece konutları kuraya dâhil edilir. Toki projesi engellilere kontenjan açmaktadır. Bu kontenjan projenin %5 i kadardır. Bu kontenjanda başvuru sahipleri kuraya tabi tutulur.

Emekli olan başvuru sahiplerine yine kontenjan ayrılır. Bu kontenjan %25’lik kısımdır. Emekli başvuru sahipleri bu şekilde kuraya dâhil edilir. Bu ayrılan kontenjanların kalanı ise genel başvuru sahiplerine aittir. Başvuru sayısına göre gerekirse kura yapılır. Toki çekilişi belli kategorilere göre belirlenen gün ve saatte uygulanır.

2019 Toki Evleri Devir İşlemleri

Toki projesi ile hak sahibi olan alt gelir gurupları borçları bitene kadar herhangi bir şekilde devir işlemi gerçekleştiremezler. Sözleşme imzalandı ise eğer borç bitene kadar ikamet kontrol altında tutulacaktır. Toki evleri projesinde yer alan hak sahipleri kontrol edilecek ve eğer ikamette bulunmama gibi bir durum söz konusu olursa sözleşme feshedilecektir. Aynı şekilde başvuru yapılırken istenen ve verilen belgelerde gerçeğe aykırılık tespit edilirse yaptırım uygulanacaktır.